Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 105

Θέμα: Το καλυτερο LNB για κινητο κατοπτρο

1. Ανάρτηση 1
    Expert Vip Το avatar του χρήστη kost1980
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια
    Thanks
    367
    Ευχαρίστησε 201 Φορές σε 133 Posts
    Oνομα
    Κωστας

Το καλυτερο LNB για κινητο κατοπτρο

Λογο οτι σημερα εβαλα ενα μοτερ σε ενα κατοπτρο , θα ηθελα την γνωμη σας για το καλυτερο lnb που θα εχει την καλυτερη αποδοση , για να το τοποθετησω στο κατοπτρο.....

Αυτη την στιγμη εχω βαλει πανω στο κατοπτρο ενα inverto black multiconnect επειδη το ειχα καινουριο αλλα λεω να αγορασω ενα αλλο και θα ηθελα την γνωμη σας (παντα για το καλυτερο) ,γιατι αυτα δεν τα πολυσυμπαθω λογο οτι οταν ριχνει βροχη παει και καθεται πανω στον λαιμο του και κοβεται τελειως το σημα....

Δεν ξερω τι να διαλεξω.....
    Ζωή δεν είναι να ξυπνάς
    να τρως να θέτεις πάλι
    ζωή 'ναι να 'σαι ξυπνητός
    οντέ κοιμούνται οι άλλοι

2. Ανάρτηση 2
    Admin Το avatar του χρήστη Dimitris
    Περιοχή
    Aθήνα
    Website: www.mysat.gr
    Thanks
    966
    Ευχαρίστησε 803 Φορές σε 401 Posts
    Oνομα
    Δημήτρης
    Follow Dimitris On Twitter Add Dimitris on Facebook Add Dimitris on Google+

Απ: Το καλυτερο LNB για κινητο κατοπτρο

Δύσκολα να απαντηθεί αυτή η ερώτηση.Δεν υπάρχει κάποιο που να είναι καλό παντού και σε όλα τα κάτοπτρα.Για να πεις το τάδε είναι καλό πρέπει να δοκιμαστεί σε αρκετά κάτοπτρα. Γενικά είναι το πως θα ταιριάξει σε ένα κάτοπτρο ένα lnb. Μπορεί σε ένα κάτοπτρο να έχει καλό σήμα παντού και να το βάλεις σε άλλο και να χάνει. Έχει τύχει και ένα lnb του κιλού με 8 ευρώ να είναι καλύτερο από σοβαρή μάρκας lnb.Απ της γνωστές μάρκες πάντως MTI - INVERTO - και κάτι sharp έχουν βγει απ τα καλά.
    O Eξοπλισμός μου
    Δορυφορικοί δέκτες Dreambox 500s - 7020 - 800hd se - Νokia 9600 (και μερικούς ακόμα στο πατάρι)!
    Kάρτα DVB/S2 Prof 7301

Επίγειοι Ψηφιακοί δέκτες 2
    X Crypto redi 100 - 1x Tecnisat digyboxx t4
    Κάτοπτρα Gibertini 1,65 με polar motor 30W - 86E
    Gibertini 1,25 με diseqc motor 43W - 105E
    Gibertini σταθερό 80αρι σε 13E / 3E

Παρακαλώ πριν την καταχώριση του μηνύματός σας, διαβάστε με προσοχή τους κανόνες λειτουργίας του forum

http://www.mysat.gr/vb/showthread.ph...9511#post29511

3. Ανάρτηση 3
    DXers Το avatar του χρήστη deepbluesky
    Περιοχή
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Thanks
    253
    Ευχαρίστησε 153 Φορές σε 72 Posts

Κωστα ισχυει ο κανονας trial and error επειδη ακομα και στο ιδιο μοντελο του ιδιου κατασκευαστη εχουμε μερικες φορες μεγαλες διακυμανσεις. Σε συγκριτικα τεστ που εγιναν καποια 15ετιας+ 0.7dB βγηκαν ασπροπρροσωπα ενω αλλα νεοτερα δηθεν 0.1dB απογοητευσαν. Ουτε παιζει το ποσο ακριβο ειναι. Μερικα αποδιδουν καλυτερα στην χαμηλη μπαντα, αλλα στην υψηλη. Ο Astra 1H παλι στην Ελλαδα θελει προσοχη οσον αφορα την ενισχυση του LNB. Ειδικα καποια που ξεπερνουν και τα 70dB μπορει να μπουκωνουν ισχυρες συχνοτητες των 1KR/L/M με αποτελεσμα να ταπωνουν τις ενδιαμεσες πολυ ασθενεστερες του 1Η. Επειτα μολις πιασουν οι ζεστες παρατηρουμε και το φαινομενο του frequency drift. Στα φλαντζατα για παραβολικες κεραιες υπαρχουν PLL stabilized αλλα αυτα κοστιζουν κατι παραπανω. Σε offset κεραιες οπως τις χρησημοποιει η μαζα δεν θυμαμαι να εχω δει κατι αντιστοιχο εκτος και αν η κεραια ειναι επαγγελματικη με δικο της feed και μπορεις να φλαντζαρεις τα ιδια οπως στις παραβολικες.

Παντως η αλλαγη κεραιας εστω και ιδιου μεγεθους σε μια πιο αποδοτικη οπως και η αλλαγη του δεκτη σε εναν με πιο ευαισθητα Tuner στη πραξη εχει αποδειξει πως ξεπερνα οσα περιθωρια εχεις παιζοντας με τα διαφορα LNB.

Το να βγαλεις το ζουμι απ το υπαρχον σημα σε ενα κινητο κανονικα θελεις polarizer. Αυτο ομως απαιτει φλαντζατο LNB και μηχανισμο μικρορυθμισης του skew. Δεκτες με δυνατοτητα να αποθυκευουν οχι μονο ανα τροχιακη θεση αλλα ανα συχνοτητα και το LNB skew σημερα δεν υπαρχουν πια εκτος απο εναν που ακομα περιμενει ο δολιος DXer να το ενεργοποιησουν μεσω software. Οι κορυφαιοι και πανακριβοι των αναλογικων εποχων κατα τα μεσα δεκαετιας 90 αυτα τα ειχαν φυσικα. Σημερα απειροελαχιστοι ξερουν καν πως παιζει κι εδω περιθωριο βελτιωτης που μαλιστα ειναι πολυ μεγαλο σε καποιες περιπτωσεις.
    Octagon Quad Optima OQSLO @ Laminas OFC-1100 @ Powertech DG-380 @ Vu+ Solo²(OpenVIX)/TBS 6925/Technotrend S2-1600
    Sony KDL32W656A / TBS 6220 (DVB-C @ Kabel BW)

4. Ο παρακάτω χρήστης ευχαρίστησε τον [ deepbluesky ] γι αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

xristoss (22-02-2013)

5. Ανάρτηση 4
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια
    Thanks
    367
    Oνομα
    Κωστας

σκεφτομαι την αγορα ενος Inverto black ultra που θεωρητικα ειναι πολυ καλο αλλα διαβασα οτι
    "Το Inverto black ultra δε κάνει για κινητό πιάτο. Ο λόγος είναι πως χάνει αρκετά σε ποιότητα σήματος όταν το skew δεν είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο. Είναι γνωστό πως οι Astra έχουν pre-skew περίπου 7 μοιρών, έτσι αν τοποθετείς σωστά το LNB (skew 0 σε κινητό πιάτο), στους Astra έχεις λάθος skew κατά 7 μοίρες. "

σκεφτομουν και για invacom αλλα πολλα τα χρηματα και νομιζω οτι ειναι υπερεκτιμημενο lnb
    Ζωή δεν είναι να ξυπνάς
    να τρως να θέτεις πάλι
    οντέ κοιμούνται οι άλλοι

6. Ανάρτηση 5
    Περιοχή
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Thanks
    253

Κωστα η αποκλιση του Skew στις 19.2Ε ισχυει για το καθε LNB και δεν ειναι φαινομενο αποκλειστικα του Inverto Black Ultra. Αυτο εγινε για εμας τους Δυτικοευρωπαιους εν εποχη αρχες-μεσα δεκαετιας 90 για να μην χρειαζεται μεγαλη στροφη στο LNB στις σχετικα με το γεωγραφικο μηκος ανατολικες θεσεις ωστε na διευκολυνει τοποθετησεις LNB γειτονικων θεσεων σε μικρες κεραιες, δηλαδη π.χ. Multifeed σεναρια 19.2Ε-23.5Ε. Αφορουσε παλιοτερα και τον Astra 3A στις 23.5Ε χωρις να ειμαι βεβαιος αν το εφαρμωσαν σημερα και στον 3Β.

Σε κινητη κεραια ο Astra 1Η ταλαιπωρει αρκετους, περισσοτερο στη Βορεια Ελλαδα οπου οι γειτονικες συχνοτητες των 1KR/L/M βαρανε αγρια. Ο sotos65 απ τα Χανια παντως δεν τολμησε να βαλει Inverto Black Ultra γι' αυτο τον δορυφορο και χρησημοποιει αν δε κανω λαθος το Smart Oxid. Καλα σχολια ειχα διαβασει και για τα Titanium οπως και για καποια Maximum. Αλλα ειπαμε, σε τελικο βαθμο παιρνεις μερικα και βλεπεις στα οριακα ποιο σου συμπεριφερεται καλυτερα.
    Octagon Quad Optima OQSLO @ Laminas OFC-1100 @ Powertech DG-380 @ Vu+ Solo²(OpenVIX)/TBS 6925/Technotrend S2-1600

7. Ανάρτηση 6
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια
    Thanks
    367
    Oνομα
    Κωστας

Απο τα διαθεσιμα που ειχα , δοκιμασα το inverto multiconnect , edision sl-5 ,onlien κατι εχει σβησει το μοντελο του , ενα lemon , ενα sharp 100w και 1-2 ακομα και το καλυτερο απο ολα ηταν το inverto αλλα σιγουρα με αυτο θα εχω προβλημα με τηνβροχη γιατι μενει πανω αστον λαιμο του και χανω το σημα , γιαυτο ρωταω πιο ειναι το καλυτερο για την χρηση που το θελω
    Ζωή δεν είναι να ξυπνάς
    να τρως να θέτεις πάλι
    οντέ κοιμούνται οι άλλοι

8. Ανάρτηση 7
    Περιοχή
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Thanks
    253

Κωστα δεν καταλαβαινω γιατι πεφτει το S/N αν ο λαιμος του LNB ειναι βρεγμενος. Αυτο δεν το εχω ξαναδει/-κουσει.

9. Ανάρτηση 8
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια
    Thanks
    367
    Oνομα
    Κωστας

και ομως Χρηστο μεγαλο προβλημα διαβασε
    http://www.mysat.gr/index.php?topic=995.0
    και εφτιαξα αυτο
    http://www.mysat.gr/index.php?topic=1160.0

και θα φτιαω για το κινητο ενα τετοιο

http://www.mysat.gr/index.php?topic=2176.0

και θελω την γνωμη σου και ολων των παιδιων
    Ζωή δεν είναι να ξυπνάς
    να τρως να θέτεις πάλι
    οντέ κοιμούνται οι άλλοι

10. Ανάρτηση 9
    Περιοχή
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Thanks
    253

Κωστα αν δεν ριχνει καρεκλες δεν δικαιολογειται να χανεις συχνοτητες πανισχυρες οπως αυτες των 13Ε εκτος και αν η κεραια ειναι <60εκ. Ας αποκλεισουμε το γεγονος να εισχωρει νερο στο f-connector τοτε ειλικρινα δεν εχω καμια εξηγηση γιατι πεφτει το S/N σου.

11. Ανάρτηση 10
    Περιοχή
    Aθήνα
    Thanks
    966
    Oνομα
    Δημήτρης

Κώστα δεν χρειάζεται νομίζω να βάλεις κάτι τέτοιο στο κινητό. Βάλε lnb κανονικό και οχι στενής χοάνης. Εγώ πάντως έχω στο 80αρι παράκεντρα στης 9e ένα alps που είναι ελάχιστα ποιο χονδρό απ αυτό που έχεις και δεν έχω δει τόσο μεγάλα προβλήματα. Βέβαια όταν ρίχνει καρέκλες όπως προχθές μειώνετε το σήμα αλλά όχι τόσο ώστε να υπάρχει πρόβλημα στην λήψη.
    O Eξοπλισμός μου
    Δορυφορικοί δέκτες Dreambox 500s - 7020 - 800hd se - Νokia 9600 (και μερικούς ακόμα στο πατάρι)!
    Kάρτα DVB/S2 Prof 7301

Παρακαλώ πριν την καταχώριση του μηνύματός σας, διαβάστε με προσοχή τους κανόνες λειτουργίας του forum

12. Ανάρτηση 11
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια
    Thanks
    367
    Oνομα
    Κωστας

Λες να βαλω ενα sharp 100w που εχει ελαχιστη διαφορα απο το inverto που εχω τωρα ή να αγορασω ενα inverto black ultra που θεωρητικα ειναι πολυ καλο?

Η εχετε να μου προτηνεται καποιο αλλο ? περιμενω τις γνωμες σας?

Ζωή δεν είναι να ξυπνάς
    να τρως να θέτεις πάλι
    οντέ κοιμούνται οι άλλοι

13. Ανάρτηση 12
    Περιοχή
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Thanks
    253

Κωστα το Sharp BS1R6EL100W (αγορασμενο το 2006) εχω εγω στην κινητη μου και μεχρι στιγμη εμεινα ευχαριστημενος. Το αν ενα IBU (Inverto Black Ultra) μπορει να βγαλει περισσοτερα δεν γνωριζω αφου δεν εχω προμηθευτει ακομα.

14. Ανάρτηση 13
    Περιοχή
    Aθήνα
    Thanks
    966
    Oνομα
    Δημήτρης

Χρήστο το ίδιο sharp πρέπει να έχω και εγώ και το έχω και εγώ αρκετά χρόνια.Το έχω στο κινητό και δεν το αλλάζω με κανένα. (6)
    O Eξοπλισμός μου
    Kάρτα DVB/S2 Prof 7301

15. Ανάρτηση 14
    Περιοχή
    Stuttgart (48.79N/9.19E)
    Thanks
    253

Δημητρη δεν ξερω αν κανενα απο τα τωρινα μπορουσε να αποδωσει καλυτερα αλλα προς το παρον αυτο μου αρκει. Εξαλλου για να βελτιωσω την κατασταση θα επρεπε να τρυπισω τοιχο (που απαγορευεται αυστηρως εδω) ωστε να παρακαμψω το πλακε καλωδιο που μου χαλαει πολλα οπως επισης και την κεραια σε μια αποδοτικοτερη. Αυτα σε τουτο το διαμερισμα ειναι αδυνατα. Καλα ειναι να παρηγγειλεις διαφορα LNB και να τα δοκιμασεις με τον ιδιο δεκτη συστηματικα σε οριακες συχνοτητες και οσο πιο κοντα στο χρονο γινεται ωστε να αποκλεισεις ημερησιες διακυμανσεις και καιρικες διαφορες. Τα περισσευομενα LNB ομως τι τα κανεις αν δεν εχεις κανεναν κοντα σου που μπορει να τα χρειαστει; Να τα στειλεις πισω; Γιατι να τα κρατησεις για αργοτερα δεν εχει νοημα αφου βγαινουν ολο και νεοτερα. Ενα για ρεζερβα και ειμαστε οκ. Αλλαζει βεβαια αν εισαι κατοχος και τουλαχιστον μιας Multifeed κεραιας οπου παντα μπορεις να προσθεσεις και απο καποιο LNB.

16. Ανάρτηση 15
    Περιοχή
    Νεα Φιλαδελφεια
    Thanks
    367
    Oνομα
    Κωστας

Παιδια αγορασα ενα AMIKO LNB SINGLE 0.1DB PREMIUM και συγκεκριμενα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705160 αλλα δεν ειδα ουτε βελτιωση αλλα θα ελεγα οτι χειροτερεψε η ποιοτητα 3-4 % πραγματικα, και το εψαξα με πολυ λεπτομερεια μηπως κατι δεν το εκανα σωστα ... ξανα εβαλα το inverto και ολα καλα,ξαναπηρα αυτα τα χαμενα 3-4% ,δοκιμασα και το sharp 100w ,αυριο θα αποφασισω τι θα αφησω τελικα πανω.....
    Ζωή δεν είναι να ξυπνάς
    να τρως να θέτεις πάλι
    οντέ κοιμούνται οι άλλοι

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Παρόμοια Θέματα

1. Απορια για το skew στο lnb σε σταθερο και κινητο κατοπτρο
    Από kost1980 in forum Δορυφορική εγκατάσταση - εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-2012, 18:20
  2. τι ειναι καλυτερο για της συσκευες μας....?
    Από kost1980 in forum Ηλεκτρονικά Θέματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-2012, 15:05
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-2012, 13:20
  4. κατοπτρο 0,84Χ0,90
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-2012, 16:04
  5. Ερωτηση για skew σε κινητο κατοπτρο
    Απαντήσεις: 4