Jump to content
Καλός Ηρθες Guest!

Καλός ήρθες στο mysat. Κανε μια εγγραφη τώρα για να αποκτήσεις και εσυ πρόσβαση σε όλα τα χαρακτηριστικά και περιοχές του forum. Μόλις εγγραφείς και συνδεθείς, θα μπορείς να δημιουργήσεις θέματα, να απαντήσεις σε υπάρχοντα θέματα και πολλά ακόμα. Είναι επίσης γρήγορη και εντελώς δωρεάν. Εσύ τι περιμένεις;

Dimitris

Έχετε κάποια κάρτα dvb στο pc σας?

Rate this topic

Recommended Posts

Μια μικρή δημοσκόπηση για της κάρτες DVB για PC!

1 Έχετε κάποια κάρτα dvb στο pc σας για δορυφορική λήψη? Και αν ναι ποια συγκεκριμένα?

2 Είστε ευχαριστημένοι από την απόδοσή της?

3 Την χρησιμοποιείτε απλά για χόμπι η για τηλεθέαση καναλιών?

4 Θα την αλλάζατε για κάποια άλλη ίσως καλύτερη?

1 Σε τακτικη χρηση εχω την Technotrend S2-1600. Σε παλιοτερο PC εχω μια Technisat Skystar 2 rev. 2.3 την οποια εχω καιρο να την δουλεψω. Στο συρταρι υπαρχει και μια Technisat DISCOS ADR η οποια κανει μονο για αναλογικη ληψη συν τα ADR ραδιοφωνα στις 19.2Ε, δηλαδη απο τις 1.5. αχρηστη.

2 Ευχαριστημενος ειμαι με την αποδοση και των δυο πρωτων. Η Technotrend S2-1600 αν και λιγο παλια ειναι φθινη αλλα κανει για ολες τις δουλειες αν εξαιρεσουμε την μη δυνατοτητα ληψης 16/32APSK, MIS, ACM/VCM και την μη υποστηρηξη CI. Βασει της τιμης ομως (55€ μεσω amazon.de) ειμαι υπερ ικανοποιημενος για τις δυνατοτητες που παρεχει.

Η Skystar 2 απο σημερινης αποψεως εχει ως κυριοτερο μειονεκτημα την μη δυνατοτητα ληψης DVB-S2 συχνοτητων οπως φυσικα και τα υπολοιπα προαναφερθεντα. Επειτα ζεσταινεται παρα πολυ ωστε καλα ειναι να αεριζεται αναλογα. Για την μικρορυθμιση της κεραιας παρεχει ενδειξη BER/dB σε realtime με ηχητικη βοηθεια, κατι που με βοηθησε πολυ.

3 Η χρηση των καρτων κυριως ειναι για DX, τυγχαινει απο καμια φορα να βλεπω και τηλεοπτικα. Λογω του περιορισμενου οριζοντα μου οχι τοσο συχνα.

4 Τις καρτες αυτες δεν τις αλλαζω. Λυγουρευω βεβαια την TBS6925 αλλα περαν του υψηλου κοστους δεν διαθετω PCI-E slot περαν αυτου της καρτας γραφικων οποτε τιθεται συζητηση μονο οταν ξαναστησω νεο PC.

Λοιπών εγώ από παλιά ξεκίνησα με την skystar USB τότε,δεν την δούλεψα πολύ αλώστε είχα και δορυφορικό δέκτη. ( η κάρτα αυτή υπάρχει ακόμα). Μετά πέρασα στην skystar2 rev2,3 την οποία ούτε και αυτή κράτησα πολύ και την πούλησα. Τελευταία είχα την HD η οποία στο pc μου κάτι δεν συμβάδιζε σωστά μάλλον και στα hd κανάλια μου έκανε πολλά παγώματα, έφυγε και αυτή!!. Τώρα έχω πάνω μια skystar2 rev2,3 την οποία δεν την δουλεύω σχεδόν καθόλου αλλά μια στο τόσο.Δεν έχω δοκιμάσει άλλη μάρκα.

Εγω δεν εχω αλλα θα με ενδιαφερε αν υπαρχει καποια καλη και φτηνη ετσι απο περιεργεια να παρω μια.....

Κώστα μήπως σε ενδιαφέρει μια USB που μπορεί να παίζει και σε laptop??

ναι καλυτερα γιατι δεν εχω desktop

Αν δεν επαιζε ρολο το κρητηριο φθινη ανεπιφυλακτα θα σου συνιστουσα την TBS5925: http://www.tbsdtv.com/products/tbs5925-dvb-s2-tv-tuner-usb.html . Σε συγκριση με αλλες καρτες μπορει να ειναι πολλα τα λεφτα αλλα τις δυνατοτητες που παρεχει καμια δε μπορει να τις φτασει.

Απο τις πιο οικονομικες ομως δεν γνωριζω καμια που θα μπορουσα να σου προτεινω Κωστα.

Εξαρταται εσυ πρωτ' απ' ολα τι χρειαζεσαι κιολας οπωσδιποτε. Δεν γνωριζω αν π.χ. με την προαναφερθεισα μπορει να συνεργαστει καποιο smartcard reader. Και να ειναι εφικτο μπορει παλι η καρτα να μην παιζει διοτι απαιτει τον ιδιοκτησιακο δεκτη του παροχου οπως π.χ. στο OTE TV. Ενω καρτες οι οποιες δεν δεχονται παντρεμα ισως δουλεψουν απροβληματιστα με καποιο emu. Ετσι συνηθως παραβιαζεις τους ορους του καθε παροχεα αλλα σε καμια περιπτωση την ελληνικη η καθε αλλης χωρας Ε.Ε. νομοθεσια.

Ερασιτεχνικη χρηση και μονο Χρηστο , και μονο για FTA καναλια ...... αλλα μονο usb γιατι οπως προειπα δεν εχω desktop....

Το κριτηριο φθηνη ειναι βασικος γιατι δεν θα ειναι για συστηματικη χρηση, μονο για αν την εχω .....

Ναι Κωστα σ' επιασα. Απλα πληροφοριακα στο μεταδιδω για να δεις ποιες ειναι οι διαφορες με τις υπολοιπες.

Οσο για την TBS5925, μπορει να την διαφημιζουν για επαγγελματικη χρηση ομως οσοι ασχολουνται με DX η feedhunting και θελουν οπωσδιποτε φορητη, νομιζω πως αυτη τη στιγμη ειναι μονοδρομος. Σε καμια περιπτωση δεν θα χαρακτηριζα τις προαναφερθεισες ομαδες ως επαγγελματιες αλλα ως παθιασμενους ερασιτεχνες. Και ενα παραδειγμα οπου ως μοναδικη μπορει να προσφερει κατι που αναζητα ο απλος τηλεθεατης ειναι π.χ. τα ως τωρα στη πλειοψηφια μη κλειδωμενα ουκρανικα στις 31.5Ε/11992Η+12148Η η τα ιταλικα στις 12.5W/12718H. Αλλες καρτες δεν μπορουν να κανουν ληψη αυτων λογω της ιδιαιτεροτητας του προτυπου MIS (Multiple Input Stream, δηλαδη πολλα multiplexes ανα συχνοτητα). Οσο για 16/32APSK ως τωρα δεν χρησημοποιουνται παρα για data αλλα ποιος ξερει αν το επομενο διαστημα το δουμε και σε απλη τροφοδοσια τηλεοπτικων. Ισως να συμφερει περισσοτερο παρα η χρηση Q/8PSK με κλειδωμα.

Μαλλον δεν θα αγορασω .....

εγω εχω αυτην εδω : http://www.technisat.com/en_XX/SkyStar-HD-2/352-1294131238891-215/ και μπορω να πω οτι δεν υπαρχει το παραμικρο προβλημα.

στον υπολογιστη περασαν αρκετες καρτες αλλα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο τις skystar και σε αποδοση τιμης.

εσυ φιλε Κωστα μπορεις να πας εδω : http://www.technisat.com/en_XX/SkyStar-USB-HD/352-1294131238891-1246563456759/ εφ'οσον την θελεις για laptop.

Υ.Γ.

Να πω σε ολους οτι οι δορυφορικες καρτες παιζουν τελεια με το σωστο προγραμμα και τα καταλληλα plugins.

Απ' οτι γνωριζω ομως η Skystar HD2 δεν συνεργαζεται με Crazyscan & Easy Blindscan Pro. Κατα τ' αλλα που ειναι το ανω και κατω οριο SR που καταφερες να βγαλεις;

Ενας αλλος παραγοντας που πρεπει να προσεχουμε ειναι εαν υποστηριζει Diseqc 1.2 και 1.1

Δεν νομιζω να αγορασω τελικα γιατι οπως εχω ξαναπει εκει που χρησιμοποιω τον υπολογιστη δεν με βολευει το καλωδιο ..... δυστυχως....

Nαι έχω μία Δορυφορική κάρτα στο PC .

Και είναι http://satmagick.blogspot.gr/2012/09/my-technisat-skystar-hd2.html

Edited by SatMagic

sky-digital-logo-X.gif

Εγω εχω αρκετο καιρο την WinTV-HVR-3000 απο την Hauppauge και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, και με τα ΧΡ και με τα 7αρια ultimate.

Επεισης αγορασα προσφατα ( που να μην εσωνα ) μια TECHNISAT SkyStar S2 και δεν μου δουλεψε ποτε γιατι δεν μου φορτωνει τους drivers και οσο και αν προσπαθησα ( κανοντας και ερωτησεις και σε αλλα φορουμ ) τιποτα.

Το προβλημα μαλλον ειναι οτι ειναι ασυμβατη με τα Η67,Ζ68, Η77,Ζ77 chipset της Intel απο οτι ειδα μετα απο πολυ ψαξιμο στο ιντερνετ, γιατι σε αλλους με AMD ή αλλα intel chipsets παιζει μια χαρα.

Μεγαλη βλακεια για μια κατα τα αλλα σοβαρη εταιρεια οπως η TECHNISAT .

Ξέρεις πόσε φορές έχω σκεφτή να την πετάξω στα σκουπίδια Telis ; Αμέτρητες!!!!

Είναι ότι χειρότερο έχω αγοράσει σε ότι αφορά το χόμπυ που αγαπάω εδώ και 18 χρόνια. Το 1994 είδα δορυφορική σε κάποιου γνωστού μου το σπίτι, αλλά από τον 12/1999 ασχολούμε.

Σκέπτομαι σοβαρά να την αντικαταστήσω με κάποια άλλη κάρτα.

εχω την Technotrend S2-1600

Και εγώ την ΤΤ-1600  έχω. Μου την είχε προτείνει ο φίλος Djdiageo και την αγόρασα.

Κοιτάζω στο (μακρινό) μέλλον να αγοράσω μια TBS PCI-E για να κάνω τις δοκιμές μου. :azn2:

Κοιτάζω για μεταχειρισμένη αλλά απ ότι βλέπω και στο site μπορείς να παραγγείλεις χωρίς τα έξοδα αποστολής να είναι περισσότερα από την αγορά μιας κάρτας !! :cheesy2: 

Κάνοντας μια απλή εγγραφή, μπορούμε να δούμε τα έξοδα αποστολής ανάλογα με το μέρος/χώρα όπου κατοικούμε, προσθέτοντας το προϊόν που θέλουμε στο καλάθι μας και συνεχίζοντας την παραγγελία. Φυσικά την παραγγελία μπορούμε μετά να την ακυρώσουμε χωρίς να κάνουμε ντε και καλά την αγορά :r2olleyes:

Γιώργο γιατι θες να αλλάξεις την κάρτα σου, δεν είσαι ευχαριστημένος? 

Απόλυτα !! Δε θα την πουλήσω την ΤΤ-1600. Απλά άλλη μια έτσι για δοκιμή δεν θα με χαλούσε. Έχει μπει στην λίστα μου μια τέτοια κάρτα. Να είναι φθηνή. Δεν μπορώ να δώσω 250+++ ευρώ για να κάνω την πλάκα μου ή τις μέτρησης μου, αν θέλετε. Δεν θα είναι στο άμεσο μέλλον η αγορά αυτή. Πρώτα έχει σειρά ένα καινούριο actuator . Η κάρτα μπορεί να περιμένει.

Έχω την ΤΤ S2 1600 μόνο! 

Φυσικά την χρησιμοποιώ πάρα πολύ. 

Αναβαθμίσαμε την Δορυφορική μας σε Μεγάλο βαθμό τον τελευταίο καιρό!!! 

Η Δορυφορική Κάρτα ( ΤΤ 1600 ) που είχα αντικαταστάθηκε από την πολύ καλύτερη TBS 6983 !!! 

Γεια σου Γιάννη! Αντε περιμένουμε και καμιά αναφορά λήψης. :)