Jump to content

Recommended Posts

Δημήτρης

Eνα πολυ καλό 'oργανο ειναι το Dr HD 1000S+ combo. 

full_drhd-1000-combo.jpg

Mεταξύ άλλων υποστηρίζει DVB-S2 - T2 μετράει ber - ner - per - snr - rf.

Υποστηρίζει λειτουργια nit για αυτόματη ταυτοποίηση του δορυφόρου ώστε να ξέρουμε ποιον δορυφόρο εχουμε βρει ακόμα και να μην γνωρίζουμε το φάσμα του στο spectrum. Diseqc 1.0 / 1.1 /1.2 / usals.

Διαθέτει είσοδο για cctv κάμερα ώστε να μπορουμε να την ρυθμίσουμε εύκολα. Διαθέτει έξοδο hdmi για σύνδεση σε tv καθώς και usb για της αναβαθμίσεις.Αυτο που το κάνει να ξεχωρίζει από όλα τα υπόλοιπα ειναι το πολυ γρήγορο spectrum (110 ms) όσο έχουν και τα promax σχεδων και η έυρεση του δορυφόρου καθώς και η στόχευση του γινετε σε χρονο μηδέν. 

Το οργανο αναβαθμίζεται συχνά και στην τελευταια εκδοσή έχουν βελτιωθει αρκετά θεματάκια που είχε.

Όπως εχω γράψει και ποιο πάνω το οργανο το εχω δοκιμασει μια και το εχει αγοράσει το αφεντικό μου. Σε γενικές γραμμες ειναι αρκετά κάλο, εχει ακρίβεια που εχει το promax, μετρημένο το ένα μαζί με το άλλο και εχει ακριβως ιδιες ενδείξεις. Όπως είπα ειναι γρήγορο στης μετρήσεις καθώς και στο spectrum.To δικό μου ειψε κατή θεματάκια με την φόρτιση αλλα παρατήρησα το καλοκαίρι που το δοκίμασα ότι ζεσταίνονταν ίσως υπερβολικά θα έλεγα καθώς ειναι σε ένα κλειστο κουτί αλουμινίου χωρείς να υπαρχουν πουθενά τρύπες για αέρα. Ίσως χρειάζεται ένα μικρο fun? 

Το δικό μας εχει πάει έξω για service καθώς έβγαλε μια οριζόντια λευκη γραμμή στην οθόνη του. 

H τιμή του στο ebay ξεκινάει από περιπου 240 ευρώ. Eχουν βγάλει και κλώνο του οι Κινέζοι το HD-7090S που ειναι αρκετά ποιο φτηνό. Είμαι σε σκέψη να το πάρω και εγω. Σε αυτά τα χρήματα δεν υπαρχει άλλο στην κατηγορία του με τέτοιο spectrum. 

Ένα βασικό σφαλμα που εχει κάνει ο κατασκευαστής του κατά την γνώμη μου και χρειάζεται προσοχή, ειναι οτι εχει βάλει ίδιο βύσμα τόσο στο lnb (f) καθώς και στην φόρτιση! Αν ξεχαστείς και αντί να συνδέσεις τον φορτιστή του στα 12v το συνδέσεις στο lnb αν και εχει προστασία παρόλα αυτά μπορεί να δημιουργηθεί ζημιά. Ανεβάζω ορισμένες φώτο καθώς και ένα video για να δειτε πόσο πραγματικά γρήγορο spectrum εχει.! 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά 

Real-time Spectrum Analyzer at 9fps (110ms) + TV Viewing
Cross-polarization tuning feature in spectrum mode
Bright Red/Green LED bar for additional convenience in bright sunlight (SAT Signal level + TP level in spectrum mode)
Constellation display function (fast-tune)
DVB-S / DVBS2 support
BER, MER, PER, SNR and RF level display
SAT ID function, so you know from what satellite the signal is coming from. Note: Orders with North American addresses ship pre-loaded with North American C & KU satellite list 
Voltage and Current display of LNB and/or Terrestrial antenna draw
Audio and visual alarm when signal is located and locked
Keyboard and RCU keys glow in the dark
Wi-Fi connectivity (USB dongle - optional)
Light-weight, strong and robust aluminum body
Hands-free operation with wrist/hand, belt or neck-strap
Special carrying case for use in direct sunlight and additional protection
USB port for additional functions (firmware, satellite list save and loading, DVR)
CCTV function - Displays RCA audio+video from Cam, and provides power 12Vdc
Auto search, fast Blind Scan, NIT search
Satellite position/Network name/Transponder info display (by NIT)
450 - 2350MHz input frequency range
DISEqC 1.0 / 1.1 / 1.2 / USALS / Unicable (EN50494/EN50607) support
USALS or DiSEqC 1.2 Motor Control
Pre-loaded LNB LO for all standard and universal types or custom user setting
Signal Strength and Quality Digital Meter (both numerical value and graph meter)
Field-editing is also possible (no PC needed)
Easily update data with Satellite.xml and Terrestrial.xml (Dreambox file types)
3450 mAh Li-ion battery ( Panasonic Original brand)
Charge and power from any DC power 10 - 15Vdc (even from satellite receiver)
Able to power off of connected STB in case of low battery
HDMI Audio / Video output with Digital Audio decoding
Remote Control - Full function
RS232 serial port for service function
Full set of protections against short-circuit, over-current, low-grade cables, etc.
2 year (24 month) warranty
Includes: Soft Carrying Case, AC Charger, Car Charger, Remote Control, A/V Input cables, 12V Output Cable

Tuner

Input IF level range -65dBm ~ -25dBm
LNB Supply DC 13/18V 500мА
Input IF frequency range in Spectrum mode 450MHz ~ 2150MHz
LNB switch control 22KHz/DiSEqC
DiSEqC Versions 1.0/1.1/1.2/USALS/Unicable Compatible (upgradeable to DiSEqC 2.0)
Demodulator

Demodulator DVB-S QPSK, DVB-S2 8PSK/APSK16/APSK32
Symbol rate 1 ~ 45MS/s
Spectral inversion Auto conversion
MPEG 2,4 MPEG-2, MPEG-4, H.264 AVC and Less Data Rate up to 15M bits/s
Video format (CVBS) PAL, NTSC Video decoder
Video format (HDMI) FULL HD 4:3/16:9 1920x1080p/i, 1280x720p, 720x576p/i, 640x480p/i
Power

Consumption (max) 24W active, 0W sleeping
Supply voltage 90Vac ~ 250Vac
Supply frequency 50Hz ~ 60Hz
Battery Built-in Li-ion, replaceable (8.4Vdc)
Power DC From DC adapter 12Vdc, 2А
Power supply Battery working time ~ 2 ....7 hours, depends on mode and (LNB) load, typical 3+ hours
Rear Panel

RS232 With using cable-adapter DB9
Audio (Mono)/Video (CVBS) input
HDMI Digital HD-Video/Audio output AC3 digital audio decode
DC12V output using cable-adapter
Audio (Mono)/Video (CVBS) output
DC IN 10Vdc ~ 19Vdc
LNB/Antenna tuner input IEC169-24, female f-fitting
Battery switch On/Off
USB 2.0 150mA A-Type
Case

Aluminum
Keypad: Dip Membrane Buttons
Display: LCD 3.5' – 320x240px
Size (WxHxD) (without connectors) 4x1x5inches (105x30x130mm)
Net Weight: 1.1lbs (0,5 kg)
Note: The terrestrial meter ID function is not compatible with the DirecTV or ATSC signal formats primarily transmitted in North America. DVBS, DVBT, DVBS2 and DVBT2 formats are fully supported worldwide in regions using these over the air transmission formats.

Καταγραφή.PNG

Καταγραφή12.PNG

Καταγραφή13.PNG

Καταγραφή14.PNG

Καταγραφή10.PNG

Καταγραφή11.PNG

• Ευχαριστώ 3

neoktistos
7 λεπτά ago, Δημήτρης έγραψε

H τιμή του στο ebay ξεκινάει από περίπου 240 ευρώ.

Eχουν βγάλει και κλώνο του οι Κινέζοι το HD-7090S που είναι αρκετά ποιο φτηνό. 

Είμαι σε σκέψη να το πάρω και εγώ.

Μπορείς να δώσεις έναν σύνδεσμο καί για τα δύο όργανα (ρώσικο και κινέζικο);

Εαν υπάρχει και πιό φθηνό στο διαδίκτυο δεν θα 'λεγα όχι...

Όμως, λόγω δυσκολίας (και οικονομικής, φυσικά) να πραγματοποιήσω μια τέτοια αγορά αυτού του οργάνου

που προέρχεται από το εξωτερικό, με κάνει κάπως... επιφυλακτικό (δεν είχα έρθει σ' επαφή με... τέτοια "υπεραστική" αγορά)!!!

Δημήτρης

Δεν εχει έρθει Ελλάδα δυστυχώς και δεν γνωριζω και τον λόγο. 

Ο επίσημος αντιπρόσωπος ειναι αυτος εδω

Στο ebay το ρωσικο

Και αυτός ειναι ο κλωνος

Αν ψάξεις στο ebay μπορεί να βρεις και ποιο φτηνό. 

• Like 1

GEORGE M.

Πολύ κομψό finder όχι όμως και τόσο φθηνό , όπως είναι τα ανάλογα που έχουμε προ αναφέρει. Φυσικά είναι ποιοτικότερο αλλά πολύ πάνω σε € από τα αλλά . Πάντως βλέπω πως και ο κλώνος είναι ακριβός για κλώνος !! Θα το κοιτάξω από το PC όποτε μπορέσω να δω αν στο eBay υπάρχει φθηνότερο .

Δημήτρης
59 λεπτά ago, GEORGE M. έγραψε

Πολύ κομψό finder όχι όμως και τόσο φθηνό , όπως είναι τα ανάλογα που έχουμε προ αναφέρει. Φυσικά είναι ποιοτικότερο αλλά πολύ πάνω σε € από τα αλλά . Πάντως βλέπω πως και ο κλώνος είναι ακριβός για κλώνος !! Θα το κοιτάξω από το PC όποτε μπορέσω να δω αν στο eBay υπάρχει φθηνότερο .

Γι αυτά που προσφέρει οπως πχ spectrum 110ms, η τιμή ειναι τσάμπα σχεδων μια και δεν υπάρχει σε κανένα άλλο οργανο σε αυτή την κατηγορία. Το συγκεκριμένο δεν εχει καμιά σχέση με όργανα τύπου satlink που ειναι satfinder και βασικά είναι ένας καμουφλαρισμένος δορυφορικός δέκτης. Το DR -HD εντάσσεται στα πραγματικά πεδιόμετρα και όχι στα satfinder. Η βασική διαφορά μεταξύ τους ειναι ότι το satfinder στηρίζει την λειτουργια του στο software και συγκεκριμένα στης συχνότητες που εχουμε εμείς περάσει. Δηλαδή αν σε έναν δορυφόρο που θέλουμε να ρυθμίσουμε δεν γνωρίζουμε συχνότητες απλά δεν μπορούμε να τον βρούμε. Το πραγματικό πεδιόμετρο όμως στηρίζεται στο hardware, δεν εχει ανάγκη της συχνότητες. Εμείς επιλέγουμε την πόλωση πχ H-HI και στο spctrum βλέπουμε ότι υπαρχει σε αυτή.:smiley2:

GEORGE M.

Δεν βρήκα κάτι σε καλύτερη τιμή από αυτά.

Δημήτρης

Ναι και εγω που το ψαχνω αρκετό καιρό δεν εχω βρει χαμηλότερη τιμή. Παντως για μένα τα αξίζει αυτά τα χρήματα. Σε αυτά τα μηχανήματα ειναι ότι πληρώσεις παίρνεις που λέμε! 

Δημήτρης

Είχα κάνει ένα μικρο λάθος και είχα ανεβάσει την πρώτη φώτο από το απλό και όχι το combo. Είναι 2 ίδια όργανα με την διαφορά ότι το ένα σκέτο δορυφορικό και το άλλο ειναι και για επιγεια μέτρηση. Η τιμή του combo αυτή την στιγμή κυμαίνετε περίπου 270 ευρώ και του απλού λίγο πάνω από τα 200. Τώρα ότι αφορα το HD-7090S να πω την αλήθεια δεν είμαι σίγουρος για το αν είναι κλώνος η οχι καθώς έχουν περιπου την ίδια τιμή αγοράς και αυτό για κλώνο όργανο δεν μου κολλάει. 

mikael

Εδω το spectrum σε σύγκριση με ένα promax hd ranger

Επεξεργάστηκε από Δημήτρης
Edit link
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Δημήτρης

Ευχαριστούμε για το link. Το έκανα edit για να το εμφανίζει άμεσα. Θελω να πω πως το χτύπησα από ebay, το HD-7090S. Όταν έρθει με το καλό θα γράψω αναλυτικά! 

Δημήτρης

Ωραία, δεν υπαρχει απόθεμα και μου επιστρέφουν τα χρήματα.... :unsure: Πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτό με αγορά από ebay.

Unfortunately we don't have this Product on Stock anymore.
Because of this we will Refund your Payment back to you.
It will be Refunded at least 24 hours later to your Paypal account.

Kαι εμφανίζονται 3 σε διάθεση απο τα7....Μας δουλέυουν μου φαίνεται..

sat.PNG

GEORGE M.

Αφου σου έκαναν επιστροφή... μην πεις τίποτα! Το ότι δείχνει διαθεσιμότητα, δεν σημαίνει πως θα έχει κιόλας! :k0505:

Δημήτρης

Φταίει το ιδιο το κατάστημα που εχει την προσφορά αυτή και που δεν ενημερώνει έγκαιρα το ebay για το απόθεμα. Σήμερα μου επιστράφηκαν τα χρήματα από το paypal και το χτύπησα από αλλού. Για να δούμε τελικά..... :P

Όταν έρθει με το καλό, θα γινει έλεγχος για σωστή λειτουργία του και αμέσως θα γινει βίδες. Ο λόγος ειναι ότι θα κανω μετατροπή - πατεντα δική μου για βελτίωση. Περισσότερα όταν έρθει, θα ανοίξω και ανάλογο θέμα. 

Δημήτρης

Είμαι άτυχος γισ δεύτερη φορά. Τελικά υπάρχει έλλειψη από τον προμηθευτή μάλλον και μου ακύρωσαν και την δεύτερη παραγγελία του HD-7090S λόγο που δεν υπάρχει στοκ. Τώρα ψάχνω μήπως βρω κάπου το  Dr HD 1000S+ combo.

Στο fb βρηκα ένα video που υπαρχει και δείχνει μια νέα έκδοση στην οποία τώρα το δίνουν με βαλιτσάκι πλαστικο ABS.Πολυ καλή κίνηση. :2thumbup2:  Παντως ειναι κρίμα λόγο πιθανόν κακού μάρκετινγκ να μην μπορείς να αγοράσεις το πολυ κάλο αυτό όργανο από όπου θες.

Δημήτρης

Δυστυχώς την πάτησα με το μηχάνημα γιατί πέρασε τελωνείο τελικά..... :angry2:  Όμως μου παρουσιάζει κάτι που το ψαχνω. Ενω το δουλεύω πατάω κουμπιά δηλαδή μετά από 10-15 λεπτά περιπου μπαίνει χωρείς λόγο σε κατάσταση αναμονής. Επανέρχεται μεν από το κοντρολ αλλα ειναι σπαστικό και οχι φυσιολογικό αυτό. Τα όργανα κλείνουν με αυτόν τον τρόπο όταν το αφήνεις χωρείς να πατάς κάτι. Αυτό το κάνει χωρείς λόγο.... :angry:

ioanis

Δηλαδή Δημήτρη πήγες για μαλλί και βγήκες ...κουρεμένος

Δημήτρης

Γιάννη αν και πήγε αρκετά υψηλά, δεν το μετάνιωσα δεν ειναι τόσο σοβαρό αυτό γιατί το μηχανημα τα αξίζει. Αν το software του βελτιωθεί περισσότερο (κάτι που γινετε καθώς απο το sdtv καταθέτουν προτάσεις που εχω δει και της έχουν προσθέσει) θα ειναι το καλυτερο πεδιόμετρο στην κατηγορία του.

Ο πωλητής μου ανέφερε ότι ετοιμάζουν νέο λογισμικό με ρυθμιση από τον χρήστη σχετικά με τον χρονο αναμονής. Άντε να δούμε. 

Δημήτρης

Λοιπών, τελικά ο πωλητής ειναι πολυ εξηγημένος δεν το περίμενα. :k05215:Σε λίγες μέρες μου εστειλε στο ebay ένα λινκ και κατέβασα ένα αρχείο. Μου είπε οτι δεν εχει κυκλοφορήσει ακόμα και είμαι ο πρώτος. Αλλάζει τον χρονο αναμονής απο 5 λεπτά που ήταν σε 1 ώρα. Το πέρασα και ευτυχώς τώρα δουλεύει σωστά. Όταν λασκάρω και εχω χρονο θα ξεκινήσω και θέμα με παρουσίαση του οργάνου. 

• Ευχαριστώ 1

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα