Jump to content
Sign in to follow this  
Gladiator

IPTV Cloud iBox

Rate this topic

Recommended Posts

Ενας αρκετα φθηνος και καλος απ'οτι φαινεται Δεκτις , αν κει ακομα ειναι νωρις διοτι μολις βγηκε και δεν εχει τεσταρεστει ακομα καλα

τον εχω αρκετο καιρο πανω απο 3 μηνες και παιζει μια χαρα... δεν εχω προβλημα... κανενα...

Κώστα αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα να μας περιγράψεις λίγο της δυνατότητες και γενικά 2 λόγια για τον δέκτη.

Cloud-Ibox Linux Enigma 2

Features

◆ 333 MHz MIPS Processor

◆ Open-source Linux operating system(Engima 2 OS)

◆ Media player

◆ Downloadable plug-ins supported

◆ 1xSmartcard Reader

◆ MPEG2/H.264 Hardware Decoding

◆ 128MB NAND Flash/384 MB RAM

◆ 10/100Mbit Ethernet Interface

◆ 2xUSB 2.0

◆ RS232

◆ HDMI Output

◆ SPDIF for digital bit stream out(optical)

◆ EPG supported

◆ Automatic&Manual Service Scan support

◆ Multiple LNB control(DiSEqC) support

◆ Skin Change support

◆ Stable SMPS integrated

◆ CCIR 601 (720*576 line), 576p, 720p, 1080i

◆ Plugins, Youtube, IPTV

Accessories

◆ Remote Control 1pc

◆ Power Supply(Adapter)

◆ User Manual

◆ HDMI cable

◆ Battery

Packing

◆ Product dimension 17*12.5*3(cm)

Δυο λογια για τον δεκτη.

Ειναι linux ,Εnigma 2 ,εχει 333 MHz MIPS Processor BCM7325 , Broadcom , και σαν image μπορει να παιρνει οτι και ο VU+ Solo ,Blackhole & PLI ,δεν εχω βεβαια και μεγαλη εμπειρια με τα Image ειναι ο πρωτος linux δεκτης

Εχει 3 υποδοχες για 2 usb και μια για μνημη, υποδοχη HDMI , AV , SPDIF και RS232 .

Σαν linux δεκτης μπορει να υποστηριξει 1080p , και σαν δυνατοτητες media player ,μπορει να αναπαραγει :

αρκετα format video

Ο δεκτης ερχεται με εξωτερικο τροφοδοτικο, το remote και καλωδιο HDMI .

Μεγαλη σημασια δινεται και στην λειτουργια IPTV και περα του Youtube .

Τον εχω πανω απο 3 μηνες και παιζει "τελεια"

Edited by kost1980

Αυτό που ενδιαφέρει περισσότερο είναι από κανάλια τι γίνετε. Δηλαδή ποια βλέπεις? Υπάρχει έτοιμη λίστα ip καναλιών στον δέκτη? Αν θες να προσθέσεις εσύ κάποιο ποια είναι η διαδικασία? Από ποιότητα εικόνας τι λέει? Υπάρχουν διακοπές στην μετάδοση η είναι σταθερό?

η λιστα ηταν ετοιμη και δεν την πειραξα,παιζει και με 2αρα γραμμη εχει τα <καναλια> η ποιοτητα εμενα μου αρεσει σε αυτα που βλεπω και δεν εχω μεγαες απαιτησεις και δεν κανει διακοπες

Αυτός ο δεκτης παίρνει Images ότι και ο VU+SOLO???

Aποστολε απο οτι εχω διαβασει ναι αλλα εγω δεν τον εχω πειραξει γιατι δεν εχω εμπειρια απο τετοια, απλα τον χρησιμοποιω... και με εχει βολεψει και κανει και 80 ευρουλακια μονο ο v1 και 100 ο v2

Κώστα τι Images έχει όταν τον παρέλαβες?

open pli v4.0

Οpen pli φοράνε όλοι σχεδων οι iptv δέκτες. Η διαδικασία αναβάθμισης είναι αρκετά εύκολη, αυτό έχω σε 3 δέκτες μου.

Κωστα, ζεσταινεται καθολου ο δεκτης η οχι γιατι εχω ακουσει οτι εχει θεμα με την θερμοκρασια ....

εχει ανεμιστηρα εσωτερικα και επιπλεον εχω αγορασει 2 ανεμιστηρες usb γιατι εχω αρκετες συσκευες εκει που τα εχω ολα συγκεντρωμενα και επικρατη αρκετη ζεστη ...

Κωστα εννοουσα γενικα σαν δεκτης θερμαινεται η οχι?

Προσεξε το λιγο αν μπορεις γιατι θελω να παρω εναν αλλα εκει που θα ειναι εχει πολυ ζεστη οποτε θα εχει θεμα αν ζεσταινεται και ο δεκτης

Εχει θερμοκρασια αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο.... απλα στο σημειο που τον εχω εχω 2 δορυφορικους,τον ενισχυτη, το android tv box και αυτον οποτε ολα αυτα εχουν αρκετη θερμοκρασια....

• Like 1

Σε ρωταω διοτι ειμαι αναμεσα σε VU+SOLO2 & Cloud ibox, το VU+ ειναι λιγο ακριβα, γιαυτο σκεφτομαι το ibox cloud, μιας και ειναι κλονος του VU

Που θα αγοράσουμε τον δέκτη και τι κόστος εχει?

εχει ανεμιστηρα εσωτερικα και επιπλεον εχω αγορασει 2 ανεμιστηρες usb γιατι εχω αρκετες συσκευες εκει που τα εχω ολα συγκεντρωμενα και επικρατη αρκετη ζεστη ...

Κώστα, τους ανεμιστήρες usb πόσο τις αγόρασες και απο που;μπορείς να δώσεις ενα λίνκ σε παρακαλώ;

ερώτημα: τον δέκτη τον συνδέουμε απλά σε μια γραμμή του ιντερνετ και στην συνέχεια καταβάζουμε κανάλια (wep tv); ή για να δούμε τα (καναλια) πρέπει να κάνουμε και μια παράνομη συνδρομή;το ρωτάω αυτό το πράγμα γιατί έχω άγνοια και δεν ξέρω πώς δουλεύει ενας τέτοιος δέκτης.

Κώστα, τους ανεμιστήρες usb πόσο τις αγόρασες και απο που;μπορείς να δώσεις ενα λίνκ σε παρακαλώ;

τετοια ανεμιστηρακια εχω παρει

ερώτημα: τον δέκτη τον συνδέουμε απλά σε μια γραμμή του ιντερνετ και στην συνέχεια καταβάζουμε κανάλια (wep tv); ή για να δούμε τα (καναλια) πρέπει να κάνουμε και μια παράνομη συνδρομή;το ρωτάω αυτό το πράγμα γιατί έχω άγνοια και δεν ξέρω πώς δουλεύει ενας τέτοιος δέκτης.

Επανέρχομαι και κάνω παράθεση στον εαυτό μου για να ξαναφέρω στην επιφάνεια το ερωτημά μου.Πώς δουλεύουν αυτοί οι δέκτες;Ξέρει κανείς να μας πεί;

Αν και δεν εχω το συγκεκριμενο δέκτη νομιζω οτι το iptv δουλευει σε καθε Ε2 δέκτη.

Το μόνο που αρκει ειναι να έχεις τη διευθυνση κάποιου link=καναλιού είτε http,mms,rtsp,rtmp και δεν ξερω γω τι άλλου !!

• Like 2

Λοιπον για να βλεπεις IPTV χρειαζεσαι δεκτι με Enigma2,τωρα για να βλειπει κανεις καναλια υπαρχουν δυο τροποι η πληρωνεις την καρτα νομιμα και βλεπεις μερικα καναλια (οσα επιτρεπη η καρτα) η πληρωνεις ...... (πολυ λιγοτερα) και βλεπεις σχεδον τα παντα, υπαρχη και η λυση με IPTV αλλα για αυτην δεν χρειαζεσαι απαραιτητα δεκτι μπορεις και μεσο XBMC η VLC να δεις. πιστευω να σε καλυψα Ioanis

• Like 1