Jump to content
Δημήτρης

Ερώτηση για δορυφορικό καλώδιο

Αξιολογήστε αυτό το θέμα

Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα αν γνωριζει καποιος τι lnb να βαλω σε τριμετρο κινητο πιατο παραβολικο. Θελω να ειναι αρκετα ευαισθητο. Εχω συνηθως προβλημα στον Eutelsat 8w σε καποια feed. Το κοστος δεν με νοιαζει τοσο αρκει να μπορεσω να δω διαφορα..

Aυτό που θα βοηθούσε σίγουρα στην βελτίωση του σήματος ειναι όχι τόσο το lnb αλλά η αλλαγή του καλωδίου με άλλο λιγότερων απωλειών. Αυτό ειναι κάτι που δυστυχώς παρόλο που παίζει σημαντικό ρόλο στην λήψη, πολλοί δεν του δίνουν και τόσο σημασία. Πόσα μέτρα καλώδιο χρησιμοποιείς συνολικά από πιάτο μέχρι τον δέκτη??

Επεξεργάστηκε από Dimitris
Μετέφερα εδω το μήνυμά σου σε σχετικό θέμα
  • Like 1

Γυρω στα 8-10 μ ειναι το καλωδιο.. Θελει σιγουρα και μικρορυθμισεις το πιατο... Αλλα ανεκαθεν ειχα θεμα 8w και πλεον εχει αρχισει κ δινει αρκετα εκει.. Δε ξερω τι αλλο να κανω..

Γυρω στα 8-10 μ ειναι το καλωδιο.. Θελει σιγουρα και μικρορυθμισεις το πιατο... Αλλα ανεκαθεν ειχα θεμα 8w και πλεον εχει αρχισει κ δινει αρκετα εκει.. Δε ξερω τι αλλο να κανω..

Αλλαξε για αρχή το καλώδιο με ενα καλής ποιότητας .....όπως λέει και ο Δημήτρης!!

Θα ζητησω καλωδιο κεραιας την καλυτερη ποιοτητα ετσι?

Θα ζητησω καλωδιο κεραιας την καλυτερη ποιοτητα ετσι?

Ξεκίνα απο αυτό και μετά κοιτα για μικρορυθμισεις με το σκριου του λνβ.... και μετά το κατοπτρο...

ok τωρα παω να αγορασω καλωδιο και σας λεω αλλαγες.

Πριν αγοράσεις νέο καλώδιο κοίτα αν εχει στοιχεία αυτό που έχεις τώρα και γραψετα εδώ να δούμε.Μην βιάζεσαι γιατί υπαρχουν πολλοί τύποι καλωδίου και δεν ξέρεις τι θα σου δώσουν αν δεν ζητήσεις κάτι συγκεκριμένο!

Μολισ το αλλαξα δημητρη.. Τωρα ποια συχνοτητα μπορω να δοκιμασω στον 8w και μετα σιγα σιγα να αρχισω να φτιαχνω το σημα του?

11470 v 27500 5/6 ειναι τα ΜΒC PRO SP

δες εδω για τις συχνοτητες toy 8w: http://www.flysat.com/e8wa.php

τι καλωδιο πηρες? στοιχεια?

Επεξεργάστηκε από xristoss

Type 907 1/s 216-10 italy αυτο γραφει πανω.

Aυτό ηταν το καλύτερο που ειχε? δεν το ξερω..... τι ειχες πριν?.... δεν ειχες σημα σε καμια συχνοτητα του 8w? του 7w?...δεν θυμασε καποια συχνοτητα τι σημα ειχες για να συγγρινεις?

δεν ειχε κανα ικουζι,βιοκαλ,καβελ....

Το προηγουμενο μου γραφει Tiax KOKA 100 17 db/100m @ 800

Η αλήθεια ειναι οτι τα μέτρα ειναι λίγα και για να δεις διαφορές με τα κοινά δορυφορικά καλώδια του εμπορίου ειναι δύσκολο. Αυτό που θα ανέβαζε έστω και λίγα τα db θα ήταν η αγορά καλωδίου που βάζουμε σε επαγγελματικες εγκατάστασης με απώλειες που φτάνουν τα μολις 6db στα 100 μέτρα στους 2150!! Χονδρικά στα 10 μέτρα που έχεις η απωλεια ειναι κάτω από 0,5 db με αυτό το καλώδιο. Αλλά μιλάμε για πάνω από 4-5 ευρώ το μέτρο με διατομές καλωδίου μεγάλες και οχι της γνωστές με ειδικά φις F καθώς και οτι αυτού του τύπου τα καλώδια ειναι με ενισχυμένο εξωτερικό μανδύα και δεν λυγίζουν και δεν κάνουν κούρμπες - γωνίες εύκολα.

• Like 3

Πρεπει και εγω να κοιταξω για καινουριο καλωδιο. Δεν το εχω βαλει πανω απο 5 μηνες αλλα δεν εμεινα ευχαριστημενος καθολου, θα ελεγα (-0,5 εως και -1 ντεσιμπελ). Δε γνωριζω ποιο ειχα πριν αλλα μπορω να σας πω το απογευμα ποιο καλωδιο εχω τωρα στην εγκατασταση μου.

Περιπου 15 μετρα ειαι η αποσταση απο το πιατο μεχρι το πσ μου.

Ακουω προτασεις...

Eνα ποιοτικό καλώδιο που χρησιμοποιώ εγώ στα επιγεια και δορυφορικά ειναι αυτό με θωράκιση χαλκού. Έχω βάλει μέχρι και 30 μέτρα και δεν είχα πρόβλημα.

http://www.ikusi.gr/inc/pdf.php?id=175

Edit Απ οτι είδα είναι αυτό που έχεις στην φώτο! Αυτό έχεις τώρα και έχεις προβλημα γιωργο? 

Αυτο εχω τωρα στην εγκατασταση μου Δημητρη. Εχασα ομως οπως εγραψα, δεν κερδιασα τιποτα! Η μετρηση εγινε την ιδια μερα μεσα σε μια ωρα. Οι μετρησεις ηταν χειροτερες.απο αυτες με το παλιο καλωδιο!!

Σίγουρα η αιτία ειναι αλλού και οχι στο καλώδιο.Το συγκεκριμένο εχει απώλειες 27,5 db/100m στους 2.150 MHz που ειναι απ της χαμηλότερες μια και στην ίδια τιμή βλέπεις καλώδια και με 29-30 db. 

Tα καλώδια χάνουν συνήθως στης υψηλές συχνότητες.Με τι έκανες την μέτρηση και λες οτι ειναι χειρότερο? Για να τσεκάρεις ένα καλώδιο πρέπει να κάνεις μέτρηση μιας συχνότητας με πολυ μικρό μήκος καλωδίου απ ευθείας στο lnb πχ 1 μέτρο σε ένα πεδιόμετρο, και τέλος την ίδια συχνότητα με το καλώδιο της εγκατάστασης και να δεις την διαφορά στα db. 

Και οι δυο μετρήσεις έγιναν με την ΤΤ-1600 . Με περίπου 15 μέτρα απόσταση. Όπως και να έχει έχασα

Σου εχει κουνηθεί έστω και ελάχιστα το κατοπτρο η το lnb γι αυτό και είδες αυτή την διαφορά. Εκτός και αν πριν είχες πολυ καλύτερο καλώδιο από αυτό αν και δύσκολο το βλεπω. 

Τα πάντα όλα είχα κοιτάξει Δημήτρη.

Γιώργο οπως είπα βλεπω αρκετά περιεργο αυτό που αναφέρεις για το συγκεκριμένο καλώδιο. Αν.Αν είχαμε τον τύπο του παλιού καλωδίου ισως να ειχαμε καλύτερη σύγκριση μεταξύ τους. 

Για καλύτερο καλώδιο με μικρές απώλειες πας σε ακριβό μετά κάπου στο 1 ευρώ το μέτρο.Εγώ όταν άλλαξα εξ ολοκλήρου όλα τα καλώδια μου στο σπιτι πριν 5 χρόνια περίπου , έβαλα καλώδιο belden.Δεν θυμάμαι τύπο αλλα αν θες μπορώ να το κοιτάξω.

Πέταξα το καλώδιο την ημέρα που το άλλαξα. Το belden που αναφέρεις έχει 1 ευρώ το μέτρο; Αν είσαι ικανοποιημένος απο αυτο, πες μου και τον τύπο του.Ίσως κάνω την δοκιμή με αυτό. Ποτέ δεν ξέρεις.

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα