Jump to content
kost1980

κατασκευη προστατευτικου απο την βροχη για τα lnb

Recommended Posts

Λογο μερικων προβληματων που ειχα κατα την διαρκεια βροχερων ημερων σε διαφορες ληψεις σκεφτηκα να φτιαξω μια κατασκευη που θα με προστατεψει απο αυτη την κατασταση του να μην εχω σημα σε μερικους δορυφορους λογο βροχης που εμενε πανω στα lnb και εκοβαν τελειως το σημα.

Λοιπον θα σας παρουσιασω την κατασκευη μου με οσο τον δυνατο περισσοτερο περιγραφικο τροπο...

Θα χρειαστειτε τα ακολουθα....

1 πλαστικοποιημενη σελιδα Α4 οσο γινεται πιο χοντρη η δικη μου ειναι 3 φυλλα

Ενα κομματι διατρητη λαμα

7 βιδες δεκαρουλες

14 ροδελες για δεκαρουλα βιδα

7 παξιμαδια δεκαρακια

4 κοσακια ρευματος

2 κομματια ντριζα που να χωρανε στα κοσακια 5ποντους

1 πρεσα για κως (αν δεν εχετε πενσα)

2 κλειδια 10αρακια

1 διακορευτη για τις τρυπες

ολα αυτα δεν στοιχιζουν πανω απο 3-4 ευρω αν εχετε τα εργαλεια (μονο υλικα)

4276762_4_F084_C16.jpg

173_EFAA_4_F084_C16.jpg

662_F8_FD_4_F084_C16.jpg

294_FA3_D_4_F084_C16.jpg

Καταρχην παμε πανω στο κατοπτρο και κοιταμε ποια lnb εχουν ιδιαιτερο προβλημα και θελουμε περισσοτερο να τα προστατεψουμε απο την βροχη , ωστε να δουμε τι κλιση θα εχει η πλαστικοποιημενη κολλα A4 ,

Μετραμε και αναλογος κοβουμε και το μηκος της διατρητης λαμας,αφου κοψουμε την λαμα στο μεγεθος που την θελουμε την λυγιζουμε στην κλιση που θα εχει η πλαστικοποιημενη κολλα Α4 ωστε να προστετευει τα lnb και σημαδευουμε 3 τρυπες μια στην μεση και 2 στις ακρες.

Αν θελετε μπορειτε να το κανετε και για τις 2 πλευρες τις πλαστικοποιημενης κολλας Α4 απλα θα χρειαστειτε και αλλα υλικα.

Αφου το κανουμε αυτο περνουμε τον διακορευτη και ανοιγουμε τις τρυπες και περναμε τις βιδες με μπρος πισω ροδελα και βαζουμε τα παξιμαδια και τα σφιγγουμε μαζι με την πλαστικοποιημενη κολλα Α4

βιδα-ροδελα-κολλα-ροδελα-παξιμαδι με φορα προς τα εξω για να μην ενοχλει το περισσευμα της βιδας

ετσι εχουμε φτιαξει το καπελο για τα lnb

τωρα μας μενει πως θα στηριξουμε το καπελο πανω στην ραγα των lnb

χρησιμοποιησα κοσακια ηλεκτρολογικα και κομματια ντιζας (εξαρταται το μηκος απο το ποσο ψηλα νομιζεται οτι θα χρειαστει να παει το καπελο εμενα ηταν 5 ποντους).

Λοιπον περασα μεσα στο κοσακι την ντιζα και εσφιξα το κοσακι με πρεσα και απο τις δυο πλευρες με 90 μοιρες διαφορα το κατω κοσακι απο το πανω για να μπορει να πιασει πανω στην ραγα στηριξης των lnb και στην πλαστικοποιημενη κολλα Α4 και σημαδεψα.

Στην συνεχεια τρυπησα με τον διακορευτη τα σημαδια και περασα βιδα-ροδελα-κολλα-κοσακι-ροδελα-παξιμαδι και απο τις 2 πλευρες και το εβαλα πανω στην ραγα προχειρα , του εδωσα την κλιση που ηθελα και βιδωσα πανω στην ραγα με βιδες ροδελα-ραγα-ροδελα-παξιμαδι και ειναι ετοιμο

668_F7_FD_4_F084_D92.jpg

22902_D1_4_F084_D92.jpg

5279_AB4_4_F083_B1_A.jpg

Πριν σας το παρουσιασω το δοκιμασα χτες που στην Αθηνα γινοταν πανικος απο αερα και βροχη και ειχε αριστα αποτελεσματα.

Ελπιζω να εχετε καλες θεασεις χωρις προβληματα βροχης , οπως ειχα εγω και να αποχαιρετισετε για παντα την βροχη απο την εγκατασταση σας

Edited by Dimitris
Edit φωτο
  • Like 3

Πολύ ωραία η πατέντα αλλά δεν κατάλαβα πως την στερέωσες πάνω από τα LNB.

EDIT: Το LMB το έκανα LNB όπως είναι το σωστό :13: :13:

βαζω την φωτογραφια για το τι εννοω

B81_C_4_F1018_AF.jpg

free photo hosting

το κατω μερος πιανει πανω στην ραγα των lnb και το πανω μερος στην κατασκευη

ελπιζω τωρα να εγινα περισσοτερα κατανοητος....

Πολύ ωραία η πατέντα αλλά δεν κατάλαβα πως την στερέωσες πάνω από τα LMB.

Εύκολο είναι. Αλλά θα πρέπει να το στερεώσεις όπως μπορείς εσύ και όπως είναι καλύτερα για την δική σου εγκατάσταση.

Κώστα καλή η πατέντα σου ;D :D

Αλλά θα μπορούσες να την στερεώσεις και στο μπράτσο του κατόπτρου, από το κάτω μέρος προς τα επάνω και να την κάνεις λίγο μεγαλύτερη την όλη κατασκευή.

Εγώ αυτό θα έκανα πάντως.

Ευχαριστω Γιαννη , αλλα δεν γινοταν να φτιαχτει κατι σε πιο μεγαλο κομματι γιατι πλαστικοιποιησεις γινονται μεχρι κολλα Α4.

Πριν σκεφτω αυτο , εψαχνα και διαφορα αλλα υλικα αλλα δεν εβρισκα κατι ,αυτο εμενα με βολεψε και σε χρημα και σε χρονο να το φτιαξω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Οσονα αφορα την στηριξη του στο μπρατσο του κατοπτρου ηθελα πολυ δουλεια και παλι θα χρειαζονταν στηριγματα δεξια και αριστερα και λαμακια στηριξης και δεν ξερω και εγω τι αλλο για να στηριχτη καλα , ετσι τουλαχιστον με τον αερα που ειχε πριν 4-5 μερες θα θυμασαι τι εγινε ,κανενα προβλημα,και προχτες-χτες που εβρεχε κανενα παλι προβλημα....

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος .... και εφτιαξα και ενα για ενα φιλο ....

Ειναι πολυ ευκολα να το φτιαξει καποιος παντως και με πολυ λιγα χρηματα......

Κώστα πολύ καλή η πατέντα σου!! :13: Αφού μάλιστα έκανε και δουλειά με την βροχή! (6)Το κάνω μόνιμο για να μην χαθεί.

Εντάξει Κώστα τώρα το κατάλαβα!

Η αληθεια ειναι οτι και εγω εχω καποιες φορες προβλημα σε καποιες συχνοτητες αλλα δεν εχω φτασει στο σημειο να κοβεται τελειως το σημα.

Παντως συγχαρητηρια στον φιλο γιατι εφτιαξε κατι που κανει γυρω στα 25 ευρω με τοσο λιγα χρηματα.

Θα το δοκιμασω και εγω στην εγκατασταση μου.

Κώστα πολύ καλή η πατέντα σου!! :13: Αφού μάλιστα έκανε και δουλειά με την βροχή! (6)Το κάνω μόνιμο για να μην χαθεί.

Mην μας το πάρει και ο Αέρας Δημήτρη ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;) ;) ;):P :P :P :dance: :dance: :dance: :dance:

Η αληθεια ειναι οτι και εγω εχω καποιες φορες προβλημα σε καποιες συχνοτητες αλλα δεν εχω φτασει στο σημειο να κοβεται τελειως το σημα.

Παντως συγχαρητηρια στον φιλο γιατι εφτιαξε κατι που κανει γυρω στα 25 ευρω με τοσο λιγα χρηματα.

Θα το δοκιμασω και εγω στην εγκατασταση μου.

Πρέπει να κάνουμε κάποια πράγματα για να εξεικονομούμε χρήματα. Και να μην τα δίνουμε φυσικά στους τεχνικούς.

Mην μας το πάρει και ο Αέρας Δημήτρη ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;) ;) ;):P :P :P :dance: :dance: :dance: :dance:

Παντα υπαρχει αυτο το ενδεχομενο....

Απο περιεργια και μονο το εφτιαξα και περιμενω τωρα να κανει κακο καιρο με εντονη βροχη

αν κανει δουλεια θα προτεινω

Σε εμενα προσωπικα εκανε τεραστια δουλεια , αν το βλεπατε θα το καταλαβαινατε γιατι προβλημα μιλαω , τωρα τα πραγματα ειναι πελον ξεκαθαρα δεν εχω κανενα προβλημα πια

Κώστα έχεις ψάξει να δεις αν υπάρχει κάτι τέτοιο η παρόμοιο στο εμπόριο έτοιμο που να κάνει αυτή την δουλειά?

φυσικα και υπαρχει και ειναι αυτο

4936586_4_F1_A826_E.jpg

imagur

και η τιμη του σε ενα ιντερνετικο μαγαζι ειναι

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19484&cat=742&page=1

αλλο ομως 25 + μεταφορικα και αλλο 3 ευρω

Edited by Dimitris
edit φωτο

Μπράβο βρε κώστα :13: :13:

αλλο ομως 25 + μεταφορικα και αλλο 3 ευρω

Σωστός!!! (6)

Το καλύτερο είναι να φτιάξει κάποιος μία πατέντα μόνος του.

Γίνεται ανάλογη πατέντα πολύ εύκολα, και με ελάχιστα χρήματα.

Επισης εφτιαξα αυτο για μονο lnb και σκεφτομαι να το χρησιμοποιεισω για το Lnb του κινητου μου κατοπτρου

598_P3100793.jpg

439_P3100791.jpg

Kαλό φένεται κώστα (6) (6) :13: :13:

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα ειναι καλη η κατασκευη του ......

να πω ότι υπάρχουν στο εμπόριο, πλαστικά τζάμια 2 και 3 χιλιοστών τα οποία κάνου για να φτιάξει όποιος θέλει ένα καλό προστατευτικό για τα lnb και σε όποια διάσταση θέλει. ψάξιμο θέλει μόνο.

αν πιάνουν τα χέρια σας, μπορείτε να το φτιάξετε μόνοι σας με 10 ευρώ το πολύ.

να πω ότι υπάρχουν στο εμπόριο, πλαστικά τζάμια 2 και 3 χιλιοστών τα οποία κάνου για να φτιάξει όποιος θέλει ένα καλό προστατευτικό για τα lnb και σε όποια διάσταση θέλει. ψάξιμο θέλει μόνο.

αν πιάνουν τα χέρια σας, μπορείτε να το φτιάξετε μόνοι σας με 10 ευρώ το πολύ.

Αυτα τα πλαστικα τζαμια 2 και 3 χιλιοστων μπορουν να λυγισουν χωρις να σπασουν , για να παρουν σχημα καμπυλης για να προτατευσουν

περιμμετρικα το πανω μερος του lnb απο την βροχη... ?

Εχεις βάλει και στο κινητό σου κάτοπτρο κώστα αυτό το κόλπο ;

Εχεις βάλει και στο κινητό σου κάτοπτρο κώστα αυτό το κόλπο ;

οχι γιατι δεν εχει τετοια προβληματα με την βροχη αλλα αν δω τα σκουρα καποια στιγμη ισως το βαλω...

απαντησε μου και σε αυτο που σε ρωτησα τα πλαστικα τζαμια που λες λυγιζουν... η αν τα ζορισεις κανουν κρακ...?

Αν είναι εύκαμπτα λυγίζουν και δεν σπάνε. Υπάρχουν τέτοια στο εμπόριο. Αλλά να είναι 2χιλιοστά, και όχι 3 διότι δεν θα λυγίζει εύκολα, και... ίσως σου σπάσει.